Első a megyében a Miskolci Egyetem elsősegélynyújtó csapata a MEEnCS

A Miskolci Egyetem elsősegélynyújtó csapata a Magyar Vöröskereszt Ózdon rendezett, nagyszabású megyei versenyén felnőtt kategóriában a tavalyi győzelem után ismét I. helyezettként jutott be az országos döntőbe. A MEEnCS csapat tagjai: Jandl Bojána csapatkapitány (egészségturizmus-szervező), Fülöp Alexandra, Fejes Dalma (gyógytornászok), Koncz Máté, Burinda Gábor (radiográfusok) voltak. A csapatot a Miskolci Egyetem Egészségügyi Karának mestertanára Encsiné Nagy Ágnes készítette fel. Sokszor éjszakába nyúlóan készültek a csapattagok a megmérettetésre, gyakorolták a különböző szituációs helyzetek megoldását. A kilenc állomásból álló versenyen többféle faladattal kellett a hallgatóknak megküzdeniük, és felkészültségükről tanúbizonyságot tenniük. A feladatok végrehajtását nehezítette, hogy szakadó esőben kellett a sérülteket ellátni. A verseny nyilvánosan, a város mindennapi életéhez kapcsolódóan zajlott. Az első kárhelynél a Miskolci Egyetem hallgatóinak egy lakóházi parkoló tetejéről ugráló két fiatal sérülését kellett ellátniuk, akik közül az egyik nyílt lábszártörést szenvedett, míg társa eszméletét vesztette. A második kárhelynél krimibe illő helyzettel is meg kellett küzdeniük hallgatóinknak, hiszen az ittas, törött üveggel hadonászó sérült megnyugtatása és ellátása is a versenyfeladatok között szerepelt. Krízisszituációban alkalmazott kommunikációval hatékonyan léptek fel az ittas apa ellen, aki összeszólalkozott a párjával, miközben a nő a csecsemőjét etette. A vita hevében az apuka egy törött üveggel elvágta a karját. A sebellátáson kívül az újraélesztésben is jeleskedniük kellett, hiszen a csecsemő félrenyelt és leállt a légzése. A harmadik kárhelynél a csapat hibapont nélkül látta el egy futó bokasérülését, és újraélesztésben is hatékonyan közreműködtek. A negyedik kárhelynél a hallgatók ismét maximális pontot szereztek verekedésben sérült fiatalok ellátásában. A többi állomáson elméleti tudásukról is számot adtak a hallgatók, hiszen az elsősegélynyújtás és vöröskeresztes totót is hibátlanul töltötték ki. A kiváló szereplés eredményeként a Miskolci Egyetem MEEnCS csapatát szólították elsőként dobogóra, hiszen a 19 induló csapat közül a MEEnCS érte el a legtöbb pontot, melyért a csapat különdíjban is részesült. A fölényes győzelemmel a miskolci hallgatók az egyetem hírnevének öregbítése mellett rávilágítottak a társadalmi elsősegélynyújtás népszerűsítésének fontosságára. A csapat munkájának támogatásáért köszönetet mondunk a Miskolci Egyetem vezetésének, különös tekintettel az Egészségügyi Kar dékánjának Dr.Kiss-Tóth Emőkének. Köszönet illeti a Miskolci Egyetem azon hallgatóit, akik hozzájárultak a csapat sikeréhez. A kemény munka hamarosan folytatódik, bízva a felkészülést segítők további támogatásában, hiszen az országos elsősegélynyújtó verseny Miskolcon lesz idén szeptemberben.

Encsiné Nagy Ágnes
mestertanár